Blisko co siódmy dorosły Polak ma przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Co trzeci z tej grupy ma krewnych, którzy tam pozostali i mieszkają obecnie na Litwie, Białorusi lub Ukrainie, jednak tylko niespełna co dziesiąty utrzymuje z nimi stały kontakt - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość spośród osób, których przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje robić tego w przyszłości.
![Kresowe korzenie: dziedzictwo niechciane [© auremar - Fotolia.com] Kresowe korzenie: dziedzictwo niechciane](http://www.senior.pl/Kresowe-korzenie-dziedzictwo-niechciane_leadimg145ef76ab32203b4d6471a0e2b1622bc.jpg?1329958388)
Jak wynika z sondażu, co siódmy ankietowany (15%) posiada przodka w linii prostej (rodzica, dziadka lub pradziadka) urodzonego na Kresach Wschodnich lub sam pochodzi z tamtych terenów. Osoby posiadające
kresowe korzenie mieszkają najczęściej w makroregionach północno- i południowo-zachodnim, co nie powinno dziwić, bowiem głównie tam przesiedlano ludność polską ze wschodu.
Wśród osób mających swoich antenatów na Kresach blisko połowę stanowią przedstawiciele pierwszego pokolenia, a więc ci, których przynajmniej jedno z rodziców urodziło się na tamtych terenach. Mniej więcej jedna trzecia osób o korzeniach kresowych miała przodka urodzonego na pograniczu w pokoleniu dziadków, a blisko co dwudziesty to prawnuk lub prawnuczka kogoś z tych ziem. Mniej więcej co szósty ankietowany sam urodził się na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wśród osób mających przodków urodzonych na Kresach, co trzeci (32%) ma obecnie krewnych za wschodnią granicą, a co dziesiąty nie ma wiedzy na ten temat (11%).
Większość ankietowanych posiadających krewnych za wschodnią granicą Polski nie utrzymuje z nimi stosunków (53%). W kontakcie z rodziną na dawnych Kresach pozostaje mniej niż połowa ankietowanych (47%), z czego tylko nieliczni (9%) określają te relacje jako stałe.
Większość spośród osób, których
przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje tego w przyszłości (57%). Blisko co czwarty odbył taką podróż przynajmniej raz (24%), a mniej niż co piąty planuje taki wyjazd (19%). Rodzinne strony częściej odwiedzały osoby urodzone na Kresach, bądź ich dzieci, rzadziej wnuki i prawnuki Kresowiaków.
Większość spośród ogółu badanych nigdy nie podróżowała na dawne Kresy Wschodnie ani nie planuje takiej wycieczki (68%). Miejsca związane z polską historią i kulturą na dawnych Kresach odwiedziło 16% ankietowanych, w tym 6% robiło to wielokrotnie. Mniej więcej co szósty badany, mimo że dotychczas nie odwiedzał Kresów, to planuje w przyszłości tego rodzaju podróż (16%). Im młodsi badani, tym częściej wyrażają chęć odwiedzenia dawnego pogranicza w przyszłości. Taką deklarację częściej niż inni składają respondenci mieszkający w największych miastach, legitymujący się dyplomem wyższej uczelni oraz dobrze oceniający swoją sytuacje materialną.