Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest bardzo ważnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie, chociaż dopiero w ostatnich latach zjawisko to zaczęło być postrzegane jako ogólnoświatowy problem. Co najmniej 4 miliony starszych osób w Europie co roku pada ofiarą przemocy fizycznej, a 29 milionów - przemocy psychicznej - wynika z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
![Stop przemocy wobec osób starszych [© Jeanne Hatch - Fotolia.com] Stop przemocy wobec osób starszych [© Jeanne Hatch - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Stop-przemocy-wobec-osob-starszych_img518053afee372.jpg)
W kwietniu 2002 roku, w Madrycie, wszystkie kraje ONZ przyjęły dokument pod nazwą United Nation International Plan of Action, w którym jasno podkreśla się wagę zapobiegania temu problemowi i wskazuje, że ochrona
osób starszych przed przemocÄ
należy do Powszechnych Praw Człowieka.
W ramach projektu „Dbaj o zdrowie" odbędzie się cykl spotkań pt. „STOP przemocy wobec osób starszych" - których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z
przemocy w rodzinie, poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy oraz propagowanie prawidłowych wzorców zachowań wobec osób doznających przemocy w tym osób starszych. Osoby starsze są szczególną grupą, którą należy objąć wsparciem i pomocą. Ich wiek, choroba, niepełnosprawność, niedołężność, poczucie bezradności, uzależnienie od opiekunów - to czynniki wpływające na występowanie przemocy wśród osób starszych.
9 maja godz. 8.30 - 10.00 - Fakty i mity społeczne na temat przemocy - problem w skali Polski i Warszawy.
16 maja godz. 8.30-10.00 - Wsparcie instytucjonalne - na jaką pomoc możemy liczyć.
23 maja godz. 8.30 - 10.00 - Przeciwdziałanie zjawisku przemocy
Na spotkaniach będą poruszane następujące problemy:
- co rozumiemy przez przemoc?
- panujące stereotypy dotyczące osób starszych
- rola sprawcy i rola ofiary
- formy przemocy wobec osób starszych
- wsparcie instytucjonalne - pomoc społeczna, opieka zdrowotna
- czym jest procedura NIEBIESKIEJ KARTY
- zagadnienia prawne
Spotkania są otwarte i bezpłatne. Odbywają się przy Placu Konstytucji 4, na parterze.
Projekt realizowany w Warsztacie Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy
www.mozeszwiecej.waw.pl